תלם - תכנית להעצמת מתבגרים

תלם הינה תוכנית העצמה למתבגרים הכוללת עשרה מפגשים עם נערים ונערות בכיתות ט עד י"ב, הלומדים במוסדות חינוך דתיים. התוכנית מותאמת לתתי אוכולסיות שונות ומגוונות הן מבחינה דתית, הן מבחינה חברתית והן מבחינת החתך הסוציו-אקונומי.

למידע נוסף ו/או הרשמה לתוכנית, פנו אלינו

למה הקמנו את תלם?

גיל ההתבגרות הוא גיל מורכב ולא פשוט. הנער מתמודד עם שינויים משמעותיים בגוף שלו, מגלה דברים חדשים על הנפש שלו, ומצוי במערכת לחצים סותרים מצד החברה שסביבו. הוא נדרש לקבל החלטות ולבצע משימות שישפיעו על עתידו (כמו בגרויות), נתון ללחץ חברתי ונורמות קשוחות מצד חבריו בני גילו, ובדרך כלל מצוי בקשיים ומריבות מתמשכות עם הוריו. בתוך סיר הלחץ הזה הוא מגלה את גופו שמתחיל להתבגר וגם דחפים חדשים שלא ידע עד היום. הוא מגלה שהוא רוצה להיות כמו כולם אבל שונה ומיוחד, שהוא אדם בעל משיכה לבנות ודחף מיני בכלל, הוא לומד להיות עצמאי ומורד במוסכמות וכבלים חברתיים.

 

היעד: העצמה של מתגברים בסביבה מורכבת

יעד העל של התוכנית הוא להעניק סדנאות העצמה למתבגרים במוסדות חינוך דתיים בסוגיות מהות הרלוונטיות לגיל ההתבגרות. בשגרת הלימודים אין זמן רב לעסוק בתכנים שאינם חלק מתוכנית הלימודים, ובמיוחד בנושאים רגישים, מורכבים ומביכים אלו. ניתן לומר שבמקומות רבים התכנית מהווה מענה יחיד בעבור הנער המתבגר לשאלות, מבוכות והתלבטויות בנושאים הללו.

איך זה עובד? 

אופי התוכנית הוא סדנאי, יושבים במעגל, אין הרצאות, והתלמידים מוזמנים בכל עת להביא את העולם האישי שלהם למרחב שאותו אתה יוצר. לתוכנית כמה מטרות שמהן נגזרות סדנאות שונות ותכנים מגוונים. עליך מוטלת האחריות לבחור את התכנים שמדברים אליך, שמעניינים אותך, ושמתאימים לקהל היעד שאותו תפגוש. ב'ארגז הכלים' של תכנית תלם מצויים תכנים רבים והבחירה במה להתמקד, איזה משקל לתת לכל נושא וממה להתעלם – היא כולה שלך.

אנו נמצאים שם על מנת לסייע, לכוון ולנסות לעשות מעט סדר ב'סלט' שהמתבגר מוקף בו במהלך תקופת גיל זו.

מטרות התוכנית

  • להכיר את עצמי, את גופי ואת כוחות הנפש שלי.
  • להכיר את אופן ההתבגרות הפיזיולוגית של גופי.
  • לפגוש בחשיבותו של היצר ככוח מחייה ויוצר.
  • לקבל על עצמי את האחריות הנובעת מהיותי גבר לעתיד.
  • למצוא חופש ואפשרויות בחירה בתוך התפקיד החברתי-מגדרי שלי כגבר.
  • לפתח דימוי עצמי חיובי ויחס בריא לגוף שלי.
  • לפתח מודעות לאופני שליטה ובחירה בהתמודדויות שונות בחיי. (אינטרנט, זמן פנוי וכו').
  • ללמוד כלים לשיח פתוח וכן, המאפשר לחולל בכיתה אווירה של אמון והקשבה.
  • להתכוונן ליחס חיובי ואחראי למיניות בוגרת ומודעת.

 

להרשמה ופרטים נוספים על התוכנית, פנו אלינו