בג"ץ מבחני הסמכה לרבנות

בשנת 2019 עתרו 6 תלמידות חכמים לבג"ץ באמצעות מרכז רקמן, קולך ועיתים, בדרישה לאפשר להן לגשת למבחני הסמכה לרבנות הרשמיים של מדינת ישראל.

העתירה הזו היא בלב העשייה והמטרות שקולך מבקשת לקדם שכן היא נוגעת ישירות לזכותן של נשים דתיות. ואכן קולך הייתה אחת מהגופים והלמדניות החתומים על העתירה, בפועל. כמו כן, הרבנית שרה סגל כץ, אחראית תחום פגיעות מיניות בקולך הייתה אחת העותרות.

הטענה המרכזית הייתה כי הרבנות שוללת מתלמידות חכמים בוגרות המוסדות המסמיכים את הזכות לגשת לבחינות לרבנות ובכך מפלה אותן לרעה ומונעת מהן הכרה בידע הרב שצברו ובנוסף קיימות השלכות תעסוקתיות: העדר ההכרה מונעת זכות לנקודות אקדמיות, הטבות כלכליות ואפשרות השתכרות.

היועץ המשפטי לממשלה הורה על פתיחת מתווה של מבחנים לנשים, במסלול נפרד וייעודי על ידי הרבנות, אולם הרבנות איימה בהשבתת כל שירותי הרבנות בארץ, סנקציה שלא ננקטה מעולם, וממחישה את עוצמת ההתנגדות ברבנות לאפשר לנשים גישה לתחום הרבני וההלכתי. בשנת 2021 הציע השר לשירותי דת מתן כהנא מתווה משלו, בעיצומו של הדיון בבית המשפט, אולם העותרות לא קיבלו את המתווה מכיוון שהוא הנציח את ההפרדה בין הגברים והנשים ונתפס ככניעה. 

כרגע המדינה יושבת על המדוכה ודחתה את המימוש בעוד חצי שנה.

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5495327,00.html

אקטיביזם ושיח ציבורי

גיבורות אור תשפ"ד | אורית מרק אטינגר

גלריית חנוכה השנה מוקדשת לגיבורות אור. המדליקה השביעית, אורית מרק אטינגר שבחרה באנשים והנשים שחיים פה.

גיבורות אור תשפ"ד | הדר גלרון

גלריית חנוכה השנה מוקדשת לגיבורות אור. המדליקה השמינית, הדר גלרון, בחרה בדור העתיד.

גיבורות אור תשפ"ד | הדסה בן ארי

גלריית חנוכה השנה מוקדשת לגיבורות אור. המדליקה השישית, הדסה בן ארי שבחרה באמה, הניה רגב.

עתירות משפטיות

קולך פועלת מראשית הקמתה לשינוי המציאות החברתית בזירות ציבוריות רבות ומול הרשויות, כמובילה או בשיתוף פעולה עם ארגונים אחרים, באמצעים של קידום חקיקה פרלמנטרית, נוכחות בוועדות הכנסת לקידום מעמד האישה, והגשת או ליווי עתירות לבג"צ בסוגיות שונות הנוגעות לזכויות נשים דתיות ושאינן דתיות.

בצל המלחמה: דרישה לרבניות צבאיות

שרון בריק דשן מתראיינת בתוכנית בוקר לבני טיטלבוים, כאן מורשת. יש חשיבות גדולה לשבץ רבניות צבאיות במערך לטובת החיילות שזקוקות לתמיכה רוחנית ומענים הלכתיים. "הגיע הזמן לדמויות תורניות משמעותיות" | ראיון בכאן מורשת

אם למישהו לא היה ברור - הגיע הזמן לרבניות צבאיות

יש בצה"ל חיילות רבות הזקוקות לליווי תורני ואמוני ממי שמחזיקות את השפה הצבאית והתורנית כאחד. רבניות שיהוו מודל השראה, יעטפו אותן בשפה של תורה וחיזוק וידעו לתת מענה מול משברי אמונה וזהות | טור באתר כיפה

פנייה דחופה לשר הדתות – פתחו את המקוואות גם בשעות היום

בעקבות גיוס המילואים הנרחב נשים רבות נשארו לבד בבית עם ילדים. כדי שהן יוכלו להמשיך ולקיים את מצוות הטבילה ומתוך החשש הביטחוני לצאת בשעות החושך, פנו במספר ארגונים לשר הדתות לצאת בהנחיה לפתוח את מקוואות הנשים לשעות נוספות במהלך היום | כתבה במקור ראשון