בג"ץ מבחני הסמכה לרבנות

בשנת 2019 עתרו 6 תלמידות חכמים לבג"ץ באמצעות מרכז רקמן, קולך ועיתים, בדרישה לאפשר להן לגשת למבחני הסמכה לרבנות הרשמיים של מדינת ישראל.

העתירה הזו היא בלב העשייה והמטרות שקולך מבקשת לקדם שכן היא נוגעת ישירות לזכותן של נשים דתיות. ואכן קולך הייתה אחת מהגופים והלמדניות החתומים על העתירה, בפועל. כמו כן, הרבנית שרה סגל כץ, אחראית תחום פגיעות מיניות בקולך הייתה אחת העותרות.

הטענה המרכזית הייתה כי הרבנות שוללת מתלמידות חכמים בוגרות המוסדות המסמיכים את הזכות לגשת לבחינות לרבנות ובכך מפלה אותן לרעה ומונעת מהן הכרה בידע הרב שצברו ובנוסף קיימות השלכות תעסוקתיות: העדר ההכרה מונעת זכות לנקודות אקדמיות, הטבות כלכליות ואפשרות השתכרות.

היועץ המשפטי לממשלה הורה על פתיחת מתווה של מבחנים לנשים, במסלול נפרד וייעודי על ידי הרבנות, אולם הרבנות איימה בהשבתת כל שירותי הרבנות בארץ, סנקציה שלא ננקטה מעולם, וממחישה את עוצמת ההתנגדות ברבנות לאפשר לנשים גישה לתחום הרבני וההלכתי. בשנת 2021 הציע השר לשירותי דת מתן כהנא מתווה משלו, בעיצומו של הדיון בבית המשפט, אולם העותרות לא קיבלו את המתווה מכיוון שהוא הנציח את ההפרדה בין הגברים והנשים ונתפס ככניעה. 

כרגע המדינה יושבת על המדוכה ודחתה את המימוש בעוד חצי שנה.

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5495327,00.html

אקטיביזם ושיח ציבורי

אמנת איסטנבול

בסוף שנת 2021 ישראל הצטרפה לאמנת איסטנבול למאבק באלימות במשפחה. אלה עיקרי האמנה

מוטרדים מההטרדות המיניות

היה מקום לצפות לכך שאורח החיים ההלכתי יהווה מקדם הגנה משמעותי לגברים מפני עבירות מין, ובכל זאת אין פני הדברים כך. הרב רונן לוביץ כותב על אירועי השעה

קידום חקיקה ופעילות פרלמנטרית

הרוח הגבית שהארגונים החברתיים נותנים לחברי הכנסת מסייעת ומשקפת את דעת הקהל ומשפיעה על הצבעות במשכן ומקדמת העברת חוקים

עתירות משפטיות

קולך פועלת מראשית הקמתה לשינוי המציאות החברתית בזירות ציבוריות רבות ומול הרשויות, כמובילה או בשיתוף פעולה עם ארגונים אחרים, באמצעים של קידום חקיקה פרלמנטרית, נוכחות בוועדות הכנסת לקידום מעמד האישה, והגשת או ליווי עתירות לבג"צ בסוגיות שונות הנוגעות לזכויות נשים דתיות ושאינן דתיות.

שוויון גם ברבנות

לא רחוק היום שבו נשים יוכלו להתמודד על כל תפקיד הדורש הסמכה לרבנות. מי שטוען שהבחינות לנשים שנערכו לאחרונה קלות מדי, רק מחזק את דרישתנו לפתוח בפני נשים את הבחינות שעורכת הרבנות הראשית.

תפילת נשים בכותל

תפילת נשים בכותל

הפרדה באקדמיה

הפרדה באקדמיה