מנהיגות רוחנית בקהילה

כחלק ממחויבותה לקידום ופיתוח מנהיגות נשית רוחנית, קולך תומכת ושואפת לפיתוח מודלים של מנהיגות רוחנית קהילתית בהם נשים הן שותפות פעילות ושוות ערך, בין אם במודל מנהיגות משותפת ובין אם במודל של הנהגה יחידנית על ידי נשים. 

חייו של האדם הדתי מתרחשים בתוך קהילה, חיי הקהילה בעיקרם מתקיימים בתוך בית הכנסת. למרות השינויים הגדולים בחברה כולה, בית הכנסת עדיין מונהג בעיקרו על ידי גברים.

בקרב הציבור  הדתי, בבתי כנסת בהם קיים שילוב של נשים, ניתן למצוא שני סגנונות של מנהיגות נשית, בקהילות השמרניות יותר ניתן לראות מנהיגה שעיקר פעילותה הוא בתחום הקהילתי בעוד שבקהילות פרוגרסיביות יותר כגון המניינים השוויוניים על סוגיהם נראה מנהיגה אשר לוקחת חלק פעיל גם בריטואל, אצל אלו וגם אלו לפעמים היא גם הסמכות ההלכתית.

ניתן לראות מגוון תפקידים שנשים לוקחות בקהילה ממודלים בהם יש רב ורבנית המובילים קהילה כמו קהילת רמב"ן בה הרב ד"ר בני לאו יחד עם הרבנית כרמית פיינטוך מובילים את הקהילה, ברעננה את הקהילה של הרב צבי והרבנית אושרה קורן, את המודל של אפרת בו יש את הרב ריסקין ואת הרבנית ג'ני רוזנפלד. קהילת "יחד" בתל אביב מציגה מודל ייחודי בזרם האורתודוקסי בישראל, בו הקהילה מובלת על ידי מנהיגה רוחנית יחידה, ד"ר חנה פרידמן.