מובילות קהילה

תוכנית מובילות קהילה היא יוזמה של נעמה נויבאואר, בוגרת מרכז קולך למנהיגות נשים. הסבב הראשון של התוכנית התקיים בשיתוף עם מכון ון-ליר במהלך שנת 2016, והשתתפו בו 10 נשים מקהילות שונות. 

בוגרות תוכנית מובילות קהילה תשע"ו

 

מעוניינת להצטרף לתוכנית מובילות קהילה הבאה? פני אלינו

 

רקע לתוכנית - תפקיד חדש נולד  

הקהילה הדתית המסורתית הייתה מאורגנת מאז ומעולם סביב פעילות בית הכנסת. פעילות זו הונהגה במשך כל הדורות על ידי רבנים וגבאים - גברים, כאשר נשים לא מילאו תפקיד משמעותי או פורמאלי בהתנהלות זו.  

בעקבות שינויים במעמדה של האשה בחברה הדתית השתנה גם מעמדה בבית הכנסת ויותר נשים מעוניינות לקחת על עצמן תפקידים בקהילת בית הכנסת. 

התפקידים הזמינים לנשים בקהילה היום הם  ברובם  בעלי אופי מגדרי-טיפולי (care) מובהק, כגון: ועדת חסד, תמיכה פורמאלית או לא פורמאלית בחלשים בקהילה (כגון- אבלים, יולדות, חולים וכו') או ארגון הקידושים ואירועים חברתיים. עם זאת כבר היום במקומות שונים בארץ אנו עדים להתפתחויות חיוביות בהן נשים ממלאות תפקידים מרכזיים יותר בחיי בית הכנסת  כגון השתתפות במערך הגבאות וניהול בית הכנסת.  הניסיון מראה כי עצם העובדה שנשים נמצאות סביב שולחן קבלת ההחלטות מקדם את מעמדן של נשות הקהילה בכך שצרכיהן וקולן נמצאים תמיד כחלק מהדיון.

לאור השינוי החל  בחברה הדתית לכל זרמיה נוצר צורך ליצור ולבסס תפקיד חדש לנשים:  מובילות קהילה.

 

מהו תפקיד מובילת קהילה 

תפקיד מובילת קהילה מורכב מהיבטים רבים ומגוונים שניתן לחלקם לשתי קטגוריות – פעילות פנים קהילתית ופעילות חוץ קהילתית.   

פעילות פנים-קהילתית 

הפעילות הפנים קהילתית כוללת תהליכים הקשורים לקהילה עצמה ובה מובילת הקהילה מנהיגה את חבריה בתחומים שונים:

 • הקמת ועדות ושותפות בפעילותן
 • ליווי קבלת החלטות במהלך התפילה
 • השפעה על מבנה בית הכנסת ועיצובו הפנימי
 • בניית טקסים שונים עפ"י מעגל השנה (חגים, ימי זיכרון וכו') ועפ"י מעגל החיים – לידות , בר/בת מצוות, נישואין, גירושין, חולי ואבלות.
 • שילוב "האחר" בתוך הקהילה – קשישים, רווקות, אמהות יחידניות, להט"ב, גרים, עולים חדשים וקליטת משתתפים חדשים.
 • עיצוב הקהילה כקהילה לומדת ומחנכת – שיעורים, דברי תורה, תוך התייחסות להרכב האוכלוסייה השונה של הקהילה.

פעילות חוץ-קהילתית

הפעילות החוץ קהילתית פונה אל הסביבה בה פועלת ומתנהלת הקהילה, מובילת קהילה היא בעצם יזמת חברתית שיכולה להוביל את קהילתה לשותפות ועשייה קהילתית נרחבת:

 • פתוח קשרים עם מוסדות חינוך וחברה במרחב בו פועלת הקהילה
 • תמיכה סוציאלית מחוץ למסגרת הקהילה
 • הצטרפות ליוזמות מקומיות 

כאן עליה לדעת כיצד ליצור קשרים עם גורמים שונים, ובד בבד לרתום את חברי הקהילה לעשייה חברתית ולשינוי.

מובילות הקהילה ממלאות תפקיד ייחודי וחלוצי המחייב בניית זהות של מנהיגה נשית וכן ידע וכלים לפעולה אשר תקדם את מעמדן של הנשים במרחב הקהילתי דתי. מובילות קהילה יכולות לצמוח מתוך קהילה קיימת או להקים בעצמן קהילות חדשות.

 

תוכנית מובילות קהילה

מטרות התוכנית 

התוכנית מציבה שתי מטרות עיקריות המשולבות זו בזו:

 • עידוד נשים להשתתף בהנהגת המרחב הדתי-חברתי של קהילת בית הכנסת 
 • מתן ארגז כלים למילוי תפקיד זה

 

 

 

מבנה התוכנית 

התכנית מתחלקת לשני חלקים משולבים:

חלק ראשון: צוהר לעולם בית הכנסת 

כיוון שהקהילה שאנו עוסקים בה מרכזה הוא בית הכנסת, התוכנית פותחת צוהר לענייני הלכה ועיון הקשורים לעולם התפילה ובית הכנסת; למידה של מקורות הנוגעים למעגל החיים (לידה, בגרות נשואין משפחה זיקנה) ושל מעגל השנה וחשיפה לתפקיד מלווה רוחנית.  

חלק שני - ארגז כלים למובילות קהילה 

עוסק בהקניית כלים הדרושים לעומדת בראש קהילה : הנחיית קבוצות , יסודות בניהול קבוצה, עמידה מול קהל , בניית קשרי חוץ , קבלת רקע רלוונטי בפסיכולוגיה / סוציולוגיה, ניהול כספים ועוד.כל מפגש ישלב חלק קצר של לימוד ואחריו פגישה ייעודית לאחד מהנושאים הנ"ל.  ההכשרה תכלול לימוד מונחה, מפגשים, הרצאות, סדנאות וסימולציות. 

 

יוזמת התוכנית - נעמה נויבאואר 

בעלת תואר ראשון ושני בהנדסה. בעבר עבדה בחברת היי-טק כמפתחת . לאורך כל השנים למדתי בבתי מדרש שונים וכיום לומדת בתוכנית "פתיחתא" במת"ן. הקימה קהילה משתפת בבית-הכרם בירושלים, אותה הובילהי מספר שנים. חברה בפורום הלמדניות של קולך.