על אמהות רווקות דתיות - פעילות סניף קולך-רמות

בסניף קולך-רמות התקיים לאחרונה ערב עיון ודיון על אימהות רווקות דתיות. חברתנו אסתי בן דוד מדווחת על הערב ועל השאלות, הדילמות והתובנות שעלו בו.
 
השבוע קיימנו ערב בשם "אל הנער הזה התפללתי - אמהות רווקות דתיות". הערב היה בשיתוף עם "אמונה-רמות", והוא האירוע השלישי השנה המחבר בין שני הציבורים קרובים-אך-שונים אלו.

הערב נפתח בהקרנה של הסרט "לימו עמאני" העוסק בנושא זה. את הסרט יצרה קרן חקק, בוגרת ביה"ס "מעלה" לתקשורת, והוא הוקרן כבר בפורומים שונים, בין השאר בכנס JOFA האחרון.

לאחר ההקרנה התקיים לימוד/עיון הלכתי-רעיוני בשאלות הקשורות בנושא הסרט, מאת הרב אבי קנאי, רב בית הכנסת "מצפה רמות".

הרב קנאי נתן סקירה מקיפה של כל המקורות ההלכתיים וההלכתיים-למחצה, הדנים בשאלת הלגיטימציה של אמהות לנשים שאינן נשואות, מאז החל הנושא להידון בספרות זו לפני מספר עשורים.

ככל שהתקדמה הסקירה, התברר יותר ויותר שקשה לתקוף את הנושא הזה מבחינה הלכתית, והשאלות הקשורות בו נוגעות יותר בצדדים הערכיים / הציבוריים, הקשורים במוסד המשפחה, מה נחשב "טובת הילד", שאלת זהות הילד והשאלה המרחפת ברקע: הזכות למימוש האמהות - כערך העומד בפני עצמו.

כפסיכולוג, הוסיף הרב קנאי גם את נקודת הראות של הפסיכולוגיה, המדברת על פוריינות, הרצון להעניק והרצון להולדה, כחלק מהותי מגיבוש הזהות של האדם.

האולם בו התקיים האירוע (באירוח קהילת "רמתיים צופים") היה מלא מפה לפה, בנשים ובגברים, וניכר היה שהנושא מעסיק את הציבוריות הדתית שלנו ועונה על צורך אמיתי להתמודד עם השאלות אותן הוא מציב. כמענה לרצון לדעת יותר על הנושא, קיבלנו, הן באמצעות הסרט ולאחר מכן בדבריה של קרן על התהוות הסרט והחשיבה העומדת מאחריו, והן בדבריו של הרב קנאי, לא רק מידע חשוב אלא גם יכולת לראייה בקורתית ומורכבת של הדברים:

הסרט הציג את הדילמות הקשורות באמהות של רווקה דתית ובהתמודדות סביבתה עם התופעה, בעדינות, ללא כל פרובוקטיביות, ויחד עם זאת -  בעוצמה גדולה. גם דבריו של הרב קנאי, אשר מלבד היותם ערוכים ומסודרים ומאפשרים לשומעים לימוד השתלשלות ההלכה, ביטאו את מורכבות הנושא ללא התלהמות ויציאה ב"כותרות", אלא מתוך הבנה עמוקה של הבעייתיות הקיימת אצל הצדדים השונים השותפים ל"בעיה": האשה, הילד והחברה בתוכה מתרחשים התהליכים הללו, אשר ערך המשפחה הוא מרכזי בתוכה, ועם זאת היא מכירה בצרכים השונים של חבריה.


סיכמה - אסתי בן דוד