הקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה - גישור בין ערכים

טאובה חמיטובסקי היא חברת הועד המנהל של קולך וראש מרכז קולך למנהיגות נשית. טאובה השתתפה השבוע בקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה, אשר מבקש להשתמש בגישור כל לפתוח את המתח בין ערכי היהדות והדמוקרטיה.

ב12 בפברואר, 2018 התקיים ערב גאלה בבנייני האומה בירושלים, אשר פתח מיזם אמביציוזי, המבקש לגשר בדרך חדשנית, לדברי המארגנים, על המתח שבין הזהות היהודית לזהות הדמוקרטית. היוזמים הינם אנשי ציבור בולטים מכל שדרות החברה הישראלית - "ישראל היפה" במובן הנכון ולא מזלזל של המונח. בין המשתתפים, ניתן היה אפשר לראות שופטות ושופטים, נשות ואנשי אקדמיה ועסקים ,מובילי דעת קהל ,דתיים ,חרדים ,אנשי שמאל וימין, צעירים ומבוגרים. 

הקונגרס נערך ביוזמת אנשי העסקים חיים טייב ויוסף זרז'בסקי ובשיתוף המכון למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן, בראשות פרופ' שחר ליפשיץ. בוועדה המייעצת לקחו חלק השופט אליקים רובינשטיין ,הרבנית עדינה בר שלום ,פרופ' רבקה כרמי ,עו"ד שירה דונביץ ואחרים. 

הילכו שניהם יחדיו?

הבחירה בשם "הקונגרס הישראלי הראשון", ערב הפתיחה המפואר, הדקורציה והנאומים המבריקים הזכירו את הקונגרסים הציונים הראשונים ועוד אירועים דומים; אולם אלה לא הרשימו אותי. הרושם החזק שנוצר נבע מהתוכן, אשר עוסק בדילמה קיומית של חיינו במדינה ריבונית יהודית שחוגגת 70 שנה. האם יהדות ודמוקרטיה יכולים ללכת יחדיו, או שמא אנחנו קבוצת שבטים המנהלים מלחמת חורמה על טריטוריה וזכויותינו הבלעדיות . 

בלבם של רבים קיימת הדאגה, האם זה אפשרי שנוכל לחיות ברוח מגילת העצמאות, אשר הציבה בפנינו אתגר של חיים במתח מתמיד בין יהדות לדמוקרטיה. ייתכן שהמסורת היהודית הנוטה לתרבות של מחלוקת, מקשה על חיינו ומסכנת את קיום של הסולידריות האזרחית הישראלית. מאידך, נס של קיבוץ גלויות המנסות לחפש את המשותף תוך הבדלים ומסורות שונים, מתרחש לנגד עינינו. 

זו אינה רק העובדה שמדובר בקונגרס ישראלי ראשון, כפי שהגדיר זאת נתן שרנסקי, אלא זהו נושא שנידון כל הזמן בבמות שונות בישראל, מרכזיות יותר ומרכזיות פחות, ממליאת הכנסת ועד לבתי הקפה ולמטבח הפרטי שלנו. כולנו תורמים לשיח הזה, גם להתדרדרותו. הצעתם של מארגני הקונגרס היא תהליך מתמשך של פיוס והסכמות באמצעות שימוש בכלים מתחום הגישור. 

מטרתם של מארגני הקונגרס היא לשנות ולהפוך את המרחב האזרחי למשותף. היטיב לדייק את הדברים השופט אליקים רובינשטיין, יו"ר הוועדה המייעצת של הקונגרס, כי קל לקטב ולחפש מחלוקות, אבל האתגר הוא חיפוש ההסכמות. 

אין חכמה כבעלת ניסיון

יהדות ודמוקרטיה, אמר נשיא המדינה, ראובן ריבלין, דומים הם לשמור וזכור שנאמרו בציווי אחד. עלינו למצוא את הדרך הנכונה והראויה לשלבם זה בזה על אף המתחים העולים מנקודת מפגש זו. חשוב שקולנו כדתיות פמיניסטיות יצוף על פני השטח בדיון זה, לא רק מאחר וזהו דיון שנוגע לחיי כולנו, אלא מאחר שאנו כבר מנוסות בהתמודדות עם המתח בין שני ערכים מרכזיים המובילים את חיינו – פמיניזם ואורתודוקסיה.