להקשיב לגברים

הפמיניזם שינה את האופן שבו גברים ונשים מתייחסים לעצמם וגם אלה לאלה. הסדנאות של קולך מציפות את המתחים .והיתרונות שחווים גברים ביחס למגמות המשתנות בין המגדרים הפסיכולוג חננאל רוס שהעביר את הסדנא, חולק רשמים

 נשים שינו את החברה שאנו חיים בה. מעולם שנח במסודר על יסודות נחרצים של פטריארכיה, התהווה קיום בו צריך להבין מחדש את המקום של גברים ונשים כאחד. בחברה שהשתנתה, כשהתפקידים והביטויים של נשיות וגבריות נעים ונדים בין המסורת ההיסטורית לאפשרויות חדשות שמתהוות, גם היכולת לכונן יחסים ולחיות יחד עוברת תהפוכות.

כשפנו אלי מארגון "קולך – פורום נשים דתיות" התרגשתי. המוכנות של ארגון נשים לשתף פעולה עם גבר ולפנות לגברים, עוררה אותי לחשוב שהנה, הגיעה העת לעבוד יחד, לדבר על הקושי והאפשרות לחיות בשיתוף פעולה.

הבחירה של קולךְ לבקש ולשמוע את קולךָ, את החוויות והעמדות של גברים, הולידה סדרה של מפגשים בראשון לציון. מטרת המפגשים הייתה לתת לגברים מקום לדבר על העולם שמשתנה סביבם ולהבין יותר טוב את מה שהמהפכה הפמיניסטית עשתה במציאות החברתית, הביתית, הזוגית והאישית שלהם.

הקולות שעלו היו מגוונים. הגברים ידעו להיות ישירים, להתגבר על מבוכת הפוליטקלי-קורקט ולצאת בהצהרות שלא היו עוברות מסך; ידעו לדבר על קשיים, על בלבולים וסתירות במקומם בעולם; ידעו לחשוב שוב, להיווכח שאולי אין התאמה בין הערכים שהם מדברים לרצונות שבוקעים מהגוף.

הגברים גם לא ידעו. הם דיווחו שלא תמיד ידעו איך ניגשים אל הדור הצעיר שגדל בביתם; קצת התבלבלו עם היכולת של גבר להיות גבר בזוגיות בה הוא אינו מפרנס ראשי; שאלו מה הטעם לדבר על פמיניזם ומדוע חשוב לדבר על מגדר, פמיניזם וגבריות. העידו שנעים ומעניין לשבת עם גברים אחרים, לדבר ולשמוע.

מאבקים ואנושיות שזורים אלה באלה. טבעי להיכנס לעימותים, לשקוע בקונפליקטים ולסבול מתוצאות של אי הסכמות. לצד זאת, גם הרצון לחיות יחד, לבנות, לתת ולקבל זה מזו וזו מזה, הוא מרכיב מהותי בטבע האדם. אחד הקולות הברורים שעלו היה סקרנות לגבי אפשרות של קיום מפגשים משותפים של גברים ונשים, האם תוכל לשרות בהם פתיחות וגילוי לב או שמא השידוך יחנוק. סקרנות היא אחות של המוכנות לצאת לקראת החיבור, לחשוב ולהתמודד עם מה שנדרש לצורך קיומו.

מבחינתי שיתוף הפעולה היה הדדי ומעשיר. כלל המפגשים נוצרו מתוך עבודה משותפת עם שׂרי קרביץ. שׂרי אומנם לא הגיעה אל המרחב הגברי, אך נכחה בפיתוח התכנים ויצירת האופן שבו הועברו. ההבנה שגברים ונשים כאחד זקוקים לחדרים משלהם, למקומות של פרטיות וכינוס, במקביל למרחבים של שיח וניסיונות חיבור בין גברים לנשים, ליוותה את התהליך מתחילתו ועד סופו.

במפגש גברי יש עוצמה משלו וקשיים משלו. נשים הגיעו להבנה שהן זקוקות לאפשרות לדבר זו עם זו. באותה מידה נכון ומבורך שיהיו מקומות גבריים, מרחבים שבהם גברים יכולים להיות, לחשוב ולדבר בדרכם.

גברים ונשים חיים יחד כחברים, בני זוג, אחים, קרובי משפחה וחברים לעבודה. האיכות של הקשר ביניהם משפיעה באופן ישיר על כולנו, היחסים הללו מקיפים את הכול מכל עבר. כדאי לנו להשקיע בהם, להשקיע בנו.