חירות נשית

הגדרה מילונית: חֵרוּת- חופש, ההפך מעבדות

חנה קהת: חירות היא יציאה ממצרים, יציאה מכל סוג של מיצר שמצר את רוחה, נפשה, וגופה של אישה.

אני מייחלת ומאחלת שכל אישה תצא ממייצריה. אם אלו מיצרים תודעתיים שמכתיבים לה סדר יום עמוס לעייפה, שתדע לשנות זאת ולקחת חירות לגופה ולעתותיה, לצרכי הנפש והרוח.

אם היא במייצרים פיזיים, בגלל כל מיני תכתיבים חיצוניים, אידיאליים של "גוף נשי" שהשתלטו על דימויים עצמיים, שתדע לחוות את גופה ונפשה בחופש ובאהבה.

אם מצויה היא בנישואין כפויים, וכלואה בידי מי שמנסה לחוט אותה ולשלול ממנה את חירותה, אני מקווה שתעצומות נפש יוליכוה אל החופש והדרור.

ואם מיצריה הם לחצים חברתיים ששוללים את זכויותיה ואת שאיפותיה, תקוותי שהחרות הפנימית תבקיע החוצה ובמלא העוז והעזוז, תצליח לגבור על כל הלחצים ולהגשים כל חלומותיה.

 

רותי פויכטונגר: חירות נשית – מהי?

חירות נשית בשבילי היא חירות אנושית.

ומהי חירות אנושית בשבילי?

לפני הכל האפשרות 'להיות'.

אפשרות להוויה פיזית – בבטחה, ללא פחד וחשש, בבית ומחוצה לו

ללא דאגה לשלום הגוף.

אפשרות להוויה רגשית – ללא דאגה לשלום הנפש.

ואפשרות להוויה רוחנית – מרחב לחשוב, מרחב להרגיש.

ומתוך כל אלה

חירות להשמיע קול, לדעת שיישמע,

חירות לפעול בעולם.

וההיבט הנשי?

במציאות שלנו בכל מקום כל אלו פחות קיימים עבור נשים

החירות שלנו חשופה ופגיעה באופנים שונים ובמידות משתנות.

מאחלת לנו חג חירות וימי חירות בעולם מתוקן וחירותי,

שבו לנשים ואנשים תהיה אפשרות להיות מתוך חירות הולכת וגדלה.

 

רחל קסל: חירות נשית עבורי זו: היכולת לראות את מגוון אפשרויות הפעולה העצום שעומד לרשותי, והחופש להחליט מה משמעותי עבורי ועל מה אני בוחרת לוותר.

הפתיחות ללמוד כל הזמן מהסובבים אותי ולהתחלק איתם בתמורה במה שלמדתי אני.

החופש להפגין אמפתיה כלפי אחרים, ולקלוט אהבה, כפרח שניזון מסביבתו ומציע צוף לניזונים ממנו.

 

דינה ספראי: היי אנבל. כבר למעלה משנתיים את מתמסרת לאמי. עזבת 4 ילדים בפיליפינים, והשארת אותם עם אמך. ילדתך הקטנה הייתה אז בת 5 כעת היא בת 7, ובתמונות שהראית לי בגאווה רואים ילדה מתוקה ומלאת חיים. היא כל כך דומה לך. כשהיא אושפזה בבית חולים בגלל איזו בעיה רפואית - לא ידעת את נפשך. סוג של עבדות.

בחרת לצאת מזוגיות גרועה. בחרת לתת לילדים שלך סיכוי ללמוד ולהתקדם, ולחיות בעיר ולא בכפר שכוח אל. את מחדשת את חייך כל הזמן, עם שמחת חיים, בגד חדש, מחליפה את הלק על אצבעותייך מאזינה למוסיקה ושרה. סוג של חירות.

אנבל היקרה, שאלו אותי היום מהי חירות נשית. מה אומר? אשרי שיש לי את הביטחון והיכולת לגדל משפחה בתנאים כלכליים, באפשרויות השכלה ובאווירה של פתיחות, ולפתח מודעות לכל אותם דברים שאת לא העזת אי פעם להעלות על דעתך. אשריי שאני יכולה לדאוג לאמי בתנאים של חירות, ולא לעזוב את ילדיי בתנאים של מצוקה. 

 

שרון גבע: חירות נשית מהי? ניתן בה סימנים: החירות לבחור ולהיבחר, להתעקש ולוותר, לאסוף ולפזר, לעזוב ולהישאר; החירות להתלבט ולהחליט, לאחוז ולהשמיט, לחלום ולהתעורר, להאט ולמהר; החירות להתפרץ ולפרוץ, להצטרף ולפרוש, לעמוד ולמעוד, לדבר ולשתוק; החירות לטעון ולפרוק, ללמד וללמוד, להתקדם ולחכות; החירות להפעיל ולפעול. וזה לא הכול.

לבלוג של ד"ר שרון גבע- אל מדף ספרי ההיסטוריה: בלוג פמיניסטי

 

דינה אברמסון: חירות נשית עבורי זה לאהוב את עצמך מספיק כדי לא להיות תלויה בדעתם של אחרים.

 

שרון מייבסקי: למדתי לחבק בהתרגשות את חירותי, לאחוז אותה באומץ, תוך מבט לאחור אל מיליוני האמהות שלי שנולדו לעולם אחר בו האישה הייתה רכושו של גבר, רכושו של העולם. את חירותי אני מגישה בידיים רועדות לבנותיי והן מושיטות אליה ידיים ברורות מאליהן. יותר ממני, הרבה יותר ממני, הן נולדו אל עולם דתי חילוני בו נשים הצליחו לקחת עוד כמה צעדים קדימה אל הבחירה, אל האפשרות. החירות הנשית בעולם הדתי דורשת ממני מחויבות, אחריות, צלילה פנימה, וזהו עבורי לימוד יומיומי. עדין אני מרגישה כי חירותי מסויגת לא רק מתוך שמחשבתי לעיתים מגבילה עצמה בסייגים מימים ימימה, אלא כי החופש שמתאפשר לי בחיי מחייב אותי לדרוש אותו עבור אחיותיי המעיזות רק ללחוש את המילה חירות. אני מתפללת כי בפסח הבא אוכל לשמוע אותן מדברות בקול רם.