"עם הפנים קדימה - רשמים מיום העיון ומהאספה הכללית של "קולך

"קולך בהתבוננות פנימה – עם הפנים לעתיד" – זו הייתה כותרתו של מפגש החברות שנערך ביום ראשון, ו´ בתמוז (2 ביולי), במלון "אריאל" בירושלים. למפגש היו כמה מטרות: דיווח על הנעשה בארגון, דיון על דרכי הפעולה בעבר ובעתיד, אישור המאזן הכספי, ובעיקר בחירות לוועד מנהל חדש שיוביל את "קולך" בשנים הבאות.

התכנסות ובחירות

חגית כפיר פתחה בשירה מרשימה ומרגשת, וקולה הערב הדהד באולם ובלבבות. חנה קהת המשיכה בדבר תורה וזכתה לתשואות. לאחר מכן הציגה חנה פסטרנק מצגת שסקרה את צמיחת הארגון ואת פעולותיו בתחומי החינוך, המשפט והארגון בשנה האחרונה. "הכל בהתנדבות", הדגישה חנה כשתיארה בהרחבה את עבודתן של החברות. בין לבין שבה והנעימה בשירתה חגית כפיר, גם היא בהתנדבות. זר פרחים מפתיע הוגש לחברתנו יפה רוזנבלום על פעילות ענפה ונמרצת למען פתיחת אתר האינטרנט החדש של "קולך" ולמען פתיחת סניפי "קולך" חדשים ברחבי הארץ. בסוף הדברים ציינה רחל קרן, יושבת ראש האספה, מעט מהטוב שחייב "קולך" לחנה פסטרנק על לילות בלא שינה ועל ימים ארוכים של עבודה לטובת הארגון. רחל קרן - ר"מית במדרשה לבנות בעין הנציב וחברת הוועד המנהל היוצא, וגם החדש - הזמינה את המועמדות לוועד המנהל להציג את עצמן. זו אחר זו הן עלו והציגו את עצמן במילים אחדות ובחיוך. לאחר מכן הוכרזה הפסקה, ובמהלכה שלשלו החברות את פתקי ההצבעה שלהן אל הקלפי שלידה ניצבו חברות ועדת הקלפי.

דיון במרחב פתוח

מרים שפירא - פסיכולוגית קלינית וחברת "קולך" - פתחה והנחתה את החלק העיוני של היום. בדברים קצרים וברורים הציגה מרים את שיטת המרחב הפתוח והזמינה את כל משתתפות הכנס להציע נושאים לדיון. התגובות היו נלהבות. נושאים רבים וחשובים הונחו על השולחן, בהם העכבות של הציבור האורתודוקסי המונעות ממנו לקבל את "קולך"; אקטיביזם פמיניסטי או פעילות שקטה; קשרים עם קהילות נשים פמיניסטיות ברחבי העולם; חינוך גברים לשוויון בין המינים ועוד. קבוצות הדיון התארגנו סביב כל נושא, ולאחר שהתהליך המקדמי הזה הושלם, הכריזה מרים על התכנסות לקבוצות המשנה ועל פתיחת הדיונים. הקבוצות הסתדרו בפינות האולם, ומשתתפותיהן האזינו בעניין, לעתים התערבו, התווכחו ושוב הקשיבו לדברים שנאמרו בחלל הפתוח. הפסקה לארוחה רק העבירה את הדיונים מן האולם אל חדר האוכל, ומיד בתום הארוחה התארגנו הקבוצות מחדש, והדיונים המשיכו – הפעם בנושאים אחרים.

בכל אחד משני המושבים היו שמונה קבוצות, ונושאי הדיון נגעו לשאלות מרכזיות בחיי "קולך" ובחייהן של הנשים החברות בו. נידונו אסטרטגיות לפתיחת לבו של הציבור ולהרחבת מעגל המשתתפות ב"קולך", דרכי התנהלות מול הממסד הרבני, שילוב של צדק חברתי כפעילות מרכזית בארגון, קידומם של לימוד תורה ושל פסיקת הלכה על ידי נשים ועוד. בסיומו של כל מושב נרשמו הצעות ומסקנות, והן רוכזו להמשך טיפול. בתום הדיונים נאספנו לאולם המליאה, וכל אחת מהמשתתפות סיכמה בתמציתיות את היום החשוב הזה מנקודת מבטה. התחושה הייתה שנעשה הרבה אבל יש עוד הרבה לעשות. רבות הן הסוגיות שדורשות טיפול ופתרון. נוכח ההשתתפות הרבה והלהט שנחשף במהלך דיוני היום שררה תחושה עזה של שותפות ואופטימיות.

בסופו של היום הקריאה יושבת ראש ועדת הקלפי את תוצאות הבחירות, ולאחר שנאמרו תודות לחברות שפעלו עד כה, נשלחו איחולי הצלחה וברכת מזל טוב למועמדות החדשות שנבחרו, וכך ננעל היום החשוב הזה.