"שבת וישלח - רשמים משבת של "בית הלל" בהשתתפות "קולך

הסדנה "לפוגעים אין קרניים" על פגיעות מיניות בקהילות דתיות.

בשבת פרשת וישלח התקיימה זו הפעם הראשונה שבת של ארגון 'בית הלל'. הוזמנו לקחת חלק בשבת ולהעביר סדנא בנושא של התמודדות קהילתית עם פגיעות מיניות.

'בית הלל' הוא ארגון של מנהיגות רבנית קשובה. חברים בו רבנים ורבניות, והוא פועל מתוך שוויון ושותפות בין גברים ונשים.

תפילת קבלת שבת התקיימה במרפסת המשקיפה אל הים, חוויה מיוחדת ומרוממת, ולאחר הארוחה התקיים דיון על דרכה של 'בית הלל'.

מנכ"ל הארגון הרב רונן נויבירט, סיפר על ייסודו, קבוצת חברות וחברים שהרגישו מצוקה גוברת והולכת בשל נושאים הקשורים להדרת נשים והקצנה דתית.

הדיון התארך ונאלצנו להתחיל את הסדנא שלנו בשעה 9 בערב. בחדר נכחו כ 80 אישה ואיש, אתגר לא פשוט להחזיק א/נשים ערים בליל שבת..

הסדנא שהעברנו נקראת "לפוגעים אין קרניים", במהלכה עסקנו בתמונת מצב עדכנית אודות פגיעות מיניות במגזר הדתי, במצוקה הקשה של נפגעות ונפגעים בתוך קהילות דתיות עקב קושי של הקהילה להאמין כי השכן הצדיק או בנו יכול להיות פוגע ואף עבריין מין, בקושי של הקהילה לתמוך בנפגעות/ים ובשסע שהפגיעה יוצרת בקהילה.

בדברי הדגשתי את ההקבלה בין תהליכים טיפוליים המאפיינים התמודדות עם פגיעה מינית לבין תהליכים המתרחשים בקהילה המתמודדת עם פגיעה מינית בתוכה. 

הרב אודי פרומן, שהקים ומנהל בלוג בשם "הרב של הנפגעים", התייחס להיבטים תורניים והלכתיים הקשורים להתמודדות עם פגיעה מינית בקהילה, לתפקידה של המנהיגות הדתית בקהילה, ולמנגנוני הימנעות מטיפול באצטלה של איסורים הלכתיים כמו לשון הרע וחילול ה'.

פגיעה מינית מעוררת אצל הקורבנות ומשפחותיהם שאלות אמוניות והלכתיות רבות, כתובת רבנית עבורם היא דבר נצרך ביותר.

בדיון שהתפתח עלו שאלות מהותיות בנוגע לספק המתעורר בשל הכחשת המעשה ע"י הפוגע, ואודות הקושי להכיל את הפוגע והנפגע באותה קהילה. משתתפים שתפו במחיר שהם משלמים כשהם עוסקים בנושא, והסתבר שאולי לפוגעים אין קרניים, אבל למי שמטפל בפגיעות צומחות קרניים..

בנוגע לשאלת הספק נשמעו דברים מרבנים בעלי ניסיון שתארו את הכאב העוצמתי של הנפגעות/ים שפנו אליהם כחוויה שאינה מותירה מקום לספק.

את הדיון סכמו שלומית ובני להמן מתוך ניסיונם במסגרת פורום תקנה.

שוב ושוב הודגש כוחה של הקהילה בתהליך התמיכה והשיקום של הנפגעות.

בסיום הערב הצענו למשתתפות/ים לקיים בקהילות סדנאות להתמודדות עם פגיעות, הסדנא <פוקחים עיניים> מטעם ארגון 'קולך' מותאמת במיוחד לאתגרים העומדים בפני קהילות דתיות.

למחרת התקיימו דיונים בקבוצות בסוגיות הלכתיות מתוך מטרה להוציא פסקי דין בנושאים הנידונים:

  • אמירת קדיש על ידי אישה
  • שיח הצניעות והזמנת אורחים שאינם שומרים שבת לאירוח בשבת

 

בית הלל מבשר בשורה של שיח הלכתי שיתופי ואקטואלי. הכותרת של רבנות קשובה אכן עמדה במבחן המציאות. פגשנו קהל קשוב ומתעניין, וגם בדיונים ההלכתיים היה מקום עבורי לבטא את הקושי שלי

כאישה אל מול השיח ההלכתי ההיסטורי, ולהאיר את ההיבטים אליהם צריכה הפסיקה האקטואלית להתייחס.

יש לקוות שבית הלל יעיז ויצליח לחולל שינוי מהותי ויסודי באופייה של המנהיגות הדתית בחברה הישראלית, שינוי נצרך וחיוני מאין כמוהו.

 

לפרטים ומידע על פוקחים עיניים – להתמודדות קהילתית עם פגיעה מינית

לפרטים ומידע על תכניות ההעצמה וההתערבות למתבגרים משני המינים, ולנשים