הצצה אל כנס קולך השביעי

כנס קולך, שיתקיים בימים ראשון ושני, א-ב בתמוז תשע"א, 3-4 ביולי 2011, מציג תוכנית עשירה ומגוונת במיוחד. הצצה אל המליאות.

שתי המליאות של הכנס מכוונות עם הפנים קדימה, אל האתגרים שמצפים לקולך, לנשים הדתיות ולחברה הדתית בכלל בשנים הבאות: במליאת הפתיחה ביום ראשון בערב תדבר החוקרת, הסופרת והמשוררת פרופ' חביבה פדיה על "בשם האם: יעדים רוחניים ולימודיים לאשה היהודייה" המליאה המרכזית של הכנס, שתתקיים ביום שני בבוקר, תדון בשאלת מקומה של קולך בחברה הישראלית. ברב שיח ישתתפו פרופ' תמר אלאור, טו"ר רבקה לוביץ והרבנים בני לאו ויובל שרלו.

כרגיל, יורכב הכנס ממושבים, סדנאות ולימוד בית מדרש בבית המדרש על שם חברתנו פרופ' חנה ספראי ז"ל. בשנה האחרונה התמקדנו לא מעט בשאלות שקשורות לבריאות נשים, גוף, פריון ומיניות. נושא זה יבוא לידי ביטוי בכמה פאנלים וסדנאות, כמו למשל הפאנל "הרבה ארבה עצבונך והרונך" - על עצב ושמחה בהריון ובלידה, שבו יוצגו, בין השאר, תוצאות של מחקר שנערך בבית החולים הדסה עין כרם על ילודה והשפעתה על בריאות נשים. פאנל אחר יעסוק מיניות ותפקוד מיני במגזר הדתי, והרצאות נוספות יעסקו בהכנה לנישואין, ובמקומו של המקווה בחייהן של נשים דתיות. פן אחר בנושא זה ידון בפאנל של סופרות דתיות, תחת הכותרת "חשיפה והצנעה בספרות נשים דתיות"

גם מקומו של החינוך לא נפקד, והפעם מכמה זויות חדשות:  פאנל בשם "פמיניזם בחיתולים"  ידון בחינוך מגדרי בגילאים הצעירים, ופאנל אחר יעסוק בחינוך המגדרי לבנים. תמורות בפרקטיקה הדתית של נשים יבחנו בפאנל "אישה, טקסים ודת - שינויים". אפשרויות חדשות למניעת סרבנות גט ופתרונות לסרבנות גט יוצגו אף הם במושבים השונים.

נושא מרכזי שהעסיק אותנו בשנתיים האחרונות היה המאבק על המרחב הציבורי ומקומן של נשים במוסדות הדתיים. תחת הכותרת "נפרד זה לא שווה" נדון בהפרדה באוטובוסים, בכותל ובמקומות אחרים. נדבר גם על מקומן של קבוצות שוליים בחברה הדתית: הומואים ולסביות, אימהות חד הוריות, רווקות וגרושות.

המלחמה באלימות המינית לא יורדת, לצערנו, מסדר היום הציבורי ומסדר היום שלנו. סדנאות מיוחדות יעסקו בהתמודדות עם תקיפה מינית ובהגנה מפניה. בנושא זה יתקיימו גם כמה מושבים, שיתמקדו, בין השאר, ביחס הקהילה לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית.

בבית המדרש יתקיימו, כרגיל, שיעורים שיעסקו בלימוד תורה מנקודת מבט פמיניסטית, כמו גם מופע מיוחד "במים אני רואה".

ביום ראשון בערב יתקיים פסטיבל סרטים בשיתוף עם בית הספר לקולנוע "מעלה". במסגרת זו תתקיים הקרנה מיוחדת של סרטים מרתקים העוסקים בנשים ויהדותן, כמו הסרט החדש של תם דדון "נאלמת", הסרט "ברית" ועוד. לאחר ההקרנה יתקיים דיון עם במאיות הסרטים. 

אנו מצפות בהתרגשות רבה לכנס, ומקוות לראות את כולכן שם!

להרשמה לחצו כאן