"האם יש הקלות בהלכות טהרה כשאחד מבני הזוג נמצא בצבא"?

שאלתי היא אישית... אני עתידה להינשא ויש לי מספר שאלות: רציתי לדעת האם יש הקלות בהלכות טהרה לבני זוג שאחד מהם נמצא בצבא וחוזר הביתה לעיתים רחוקות? האם מספיק לקנות מיטה אחת עם שני מזרונים? אשמח לקבל מקורות הלכתיים אם ניתן... תודה מראש!

2009-05-28

"האם יש הקלות בהלכות טהרה לבני זוג שאחד מהם נמצא בצבא וחוזר הביתה לעיתים רחוקות"?

שאלה: שאלתי היא אישית.. אני עתידה להינשא ויש לי מספר שאלות: רציתי לדעת האם יש הקלות בהלכות טהרה לבני זוג שאחד מהם נמצא בצבא וחוזר הביתה לעיתים רחוקות? האם מספיק לקנות מיטה אחת עם שני מזרונים? אשמח לקבל מקורות הלכתיים אם ניתן... תודה מראש!

השאלה שהופנתה לאתר 'קולך'  הועברה לעיון לרב יובל שרלו,  ולהלן תשובתו.

שלום וברכה, ראשית, אני מבקש לחזק אותך מאוד מאוד. אין זה פשוט לעבור את תקופת הנישואין הראשונה והצעירה כאשר בעלך לעתיד אינו נמצא בבית. זו זכות גדולה לך ולו לשרת את עם ישראל ולהגן על חייו ועצמאותו, ואתם זכאים לכל שבח ולכל עידוד.

 ביחס לשאלתך העקרונית: יש שני שלבים של פסיקת הלכה. הראשון שבהם הוא ברמה העקרונית. ברמה זו, אין כל הבדל בין בני אדם. השולחן ערוך כתב את הלכות טהרת המשפחה בלי להבחין בין מי שגר בבית ומי שלא גר בבית, מי שעני ומי שעשיר וכדו'. ההלכה היא אחת לכולם, וזה חלק ממסירות הנפש של השרות הצבאי, ועוד יותר של אשת השרות הצבאי הנמצאת בבית.

ברמה המעשית, כאשר באים ליישם את ההלכה במצב שלכם ישנם הרבה קולות פרקטיות - לא עקרוניות. לאמור: כשתשאלנה שתי נשים  - האחת שבעלה בבית כל כיום והאחת שבעלה בשרות צבאי - את אותה שאלה ואת אותו מצב,  רב מסוים, בהרבה מקרים הן לא תקבלנה את אותה תשובה, ותהיה התחשבות מעשית בנושאים שונים באשת החייל.

על כן, כדאי מאוד לפני הנישואין לקבל הרבה חיזוק ועידוד שמגיע לכם, ובכל פעם ששואלים שאלה הלכתית בנושא מעשי לציין בפני הרב הנשאל כי מדובר במי שגרה ממש לבדה ובעלה בא הביתה לעתים רחוקות, והרב ינסה למצוא כל דרך של היתר במצב כזה. לא תמיד זה אפשרי, אולם הניסיון יהיה.

לגבי המיטה: ההלכה מחייבת את האפשרות להפריד את המזרונים. אם שני המזרונים נמצאים על בסיס אחד ללא יכולת הפרדה - אי אפשר לקנות מיטה כזו.

 כל טוב, והרבה חיים שמחים ומאושרים

הרב יובל שרלו הוא ראש ישיבת פתח תקוה ומרבני צוהר