תלם - תכנית להעצמת מתבגרים

תכנית תלם (=תכנית להעצמת מתבגרים/ות) הינה תוכנית חינוך למיניות מיטיבה ולשוויון מגדרי, אשר פותחה על ידי ארגון קולך. התוכנית מוכרת על ידי משרד החינוך ופועלת בבתי ספר בזרם הממלכתי-דתי. שני אפיקים מרכזיים קיימים בתוכנית - סדנאות לתלמידים וכן השתלמות מורים מוכרת על ידי משרד החינוך.

למידע נוסף ו/או הרשמה לתוכנית, פנו אלינו

למה הקמנו את תלם?

גיל ההתבגרות הוא גיל מורכב ולא פשוט. הנער/ה מתמודד/ת עם שינויים משמעותיים בגוף שלו, מגלה דברים חדשים על הנפש, ומצוי או מצויה במערכות לחצים סותרים מצד החברה הסובבת. בני הנוער נדרשים לקבל החלטות ולבצע משימות שישפיעו על עתידם (כמו בגרויות), נתונים ללחץ חברתי ונורמות קשוחות מצד בני גילם, ובדרך כלל מצויים בהתמודדויות, קשיי תקשורת ופער דורות מול ההורים. בתוך כל זה  מגלים בני הנוער בתוכם דחפים חדשים שלא ידעו עד היום. הם מגלים משיכה לבני המין השני, ודחף מיני בכלל, הם מעוניינים להיות כמו כולם אבל גם לחוש שהם אינדיבידואל שונה ומיוחד, נעים בין הצורך להיות עצמאיים ולמרוד במוסכמות ובין כבלים חברתיים. תכנית תלם מעניקה ידע וכלים להתמודדות עם מאפייני הגיל ומאפשרת שיח כן ומצמיח בין התלמידים לבין עצמם ועם מוריהם .

כיום תכנית תלם פועלת בשני אפיקים עיקרים - השתלמויות מורות/ים המוכרות על ידי משרד החינוך, סדנאות המועברות לתלמידות/ים, וסדנאות עבור מורים ומורות .

השתלמות מורים:

ארגון קולך מציע השתלמות מורים בנושא מיניות בריאה ושוויון מגדרי המוכרת על ידי משרד החינוך במסגרת תכנית תלם. ההשתלמות תסייע ותעניק למורים כלים להתמודד וליצור שיח עם התלמידים בנושאים הרגישים כמו מיניות ומגדר. 

איך זה עובד?

ההשתלמות כוללת עבודה פנימית וקבוצתית עם המחנכים על הזמינות והנגישות שלהם לעסוק בנושא, וכוללת מערכי שיעורים וסדנאות המשלבים מתודות ותכני מדיה עם דיונים מונחים ורבי שיח. בהמשך להשתלמות, המורים המשתלמים מתחילים להעביר את התוכנית לתלמידות/ים, ומקבלים הרשאות לאתר התוכנית ברשת, המאגד בתוכו מידע, מקורות, מערכים ועוד.

לתכנית זו ניתנת אפשרות של המשך של ליווי המורים על ידי צוות תלם.

מטרות ההשתלמות:

            - העמקת היכולת של המורים/ות לעיסוק כן ואותנטי בתחומי מיניות, מגדר והתבגרות, הפחתת המבוכה הטבעית של המחנכים והגדלת הנגישות האישית של תחומים אלו בחייהם.

            - הכשרה מקצועית של המורים/ות כמקור ידע בתחומי מיניות, מגדר והתבגרות.

            - הקניית כלים בהנחיית שיח קבוצתי וביצירת אקלים כיתתי מאפשר, הלקוחים מעולם הנחיית הקבוצות.

            - חשיפת המורים/ות לתכניות לימודים מפורטות בתחומי מיניות, מגדר והתבגרות, שמהוות בסיס למערכי שיעורים בכיתה.

            - מתן כתובת למורים/ות לשאלות והתייעצויות בתחומים אלו, תוך המחשת מודל לכתובת שהם יהוו עבור תלמידיהם ותלמידותיהן.

            - הנחיית המורים/ות בדרכי שימוש במקורות תורניים כאמצעי לעיסוק בתחומי מיניות מגדר והתבגרות.

למידע נוסף והרשמה להשתלמות מורים בתוכנית, פנו אלינו

סדנאות לתלמידים:

בעשור האחרון, הועברו על ידי ארגון קולך וצוות תלם סדנאות לאלפי תלמידות ותלמידים בחינוך הממלכתי-דתי, אשר עסקו בחינוך למיניות בריאה ושוויון מגדרי, וביקשו להביא להעצמת המתבגרים הגדלים בסביבה מורכבים ובנושאים רגישים ועדינים לשיחה. במקומות רבים, התוכנית עשויה להוות מענה יחיד בעבור הנער/ה המתבגר/ת לשאלות, מבוכות והתלבטויות בנושא.

איך זה עובד?

אופי התוכנית הוא סדנאי, יושבים במעגל, והתלמידים מוזמנים בכל עת להביא את העולם האישי שלהם למרחב שאותו המנחה  אתה יוצר/ת. לתוכנית כמה מספר מטרות שמהן נגזרות סדנאות שונות ותכנים מגוונים, בהתאם לקהל היעד.

מטרות התוכנית:

  • להכיר את עצמי, את גופי ואת כוחות הנפש שלי.
  • להכיר את אופן ההתבגרות הפיזיולוגית של גופי.
  • לפגוש בחשיבותו של היצר ככוח מחייה ויוצר.
  • לפתח דימוי עצמי חיובי ויחס בריא לגוף שלי.
  • לפתח מודעות לאופני שליטה ובחירה בהתמודדויות שונות בחיי. (אינטרנט, זמן פנוי וכו').
  • ללמוד כלים לשיח פתוח וכן, המאפשר לחולל בכיתה אווירה של אמון והקשבה.
  • להתכוונן ליחס חיובי ואחראי למיניות בוגרת ומודעת.

 

למידע נוסף והרשמה לתוכנית, פנו אלינו