חג שבועות

בדרכה של נעמי

ד"ר עליזה לביא
 • ההלכה ידעה ויודעת כיצד למצוא פתרונות לבעיות שהזמן גרמן. אם זו מכירת החמץ בפסח, אם זה היתר המכירה בשמיטה, אם זה השימוש בשעון שבת - יש מאות דוגמאות. הכול עניין של נכונות ושל גישה. יש שיאמרו: זה עניין לרבנים, ומה לנו כי נכניס ראשינו בין הרים? אך האמת היא, שהאחריות אינה רק של הממסד.

  קרא/י עוד >>

  ויהי ביתך" - בית במגילת רות על פי פירמידת הצרכים של מאסלו"

  הילה אונא
 • מגילת רות עוסקת בצרכים שונים של הקיום האנושי ומעבירה לנו מסרים כיצד עלינו לבנות "בית", שיספק צרכים אלו. כמו בפירמידה של מאסלו, כששואפים למעלה, כשעולים דרגה אחר דרגה, כאשר לא מסתפקים רק בקיום העצמי - מבחינה פיזית ורוחנית כאחת -  בסופו של דבר מגיעים למימוש העצמי האמיתי והשלם.
  קרא/י עוד >>

  ועשה חיל באפרתה

  ד"ר אביעד הכהן
 • "כל מי שיתגייר עד סוף כל הדורות, וכל המייחד שמו של הקדוש ברוך הוא כמו שהוא כתוב בתורה, תלמידו של אברהם אבינו עליו השלום ובני ביתם הם כולם... ואין שום הפרש כלל בינינו ובינם לכל דבר. ואל יהא ייחוסך קל בעיניך אם אנו מתייחסים לאברהם פלוני ויעקב, אתה מתייחס למי שאמר והיה העולם".

  קרא/י עוד >>

  חידושה של רות

  הרב ברוך אפרתי
 • משיח בן דוד, יצא מפגישתם ומזרעם של רות ובעז, אשר דרך התמודדותם עם הרוע בעולם, אינה לערוך מלחמה ישירה עימו,  מלחמה אשר לא תצלח לבדה, אלא לקחת את החיים, על כל מרכיביהם ולקדשם. לא תוך ויתור על הנאות החיים, אלא דווקא תוך כדי מימושם השלם.

  קרא/י עוד >>

  חַכְמוֹת נָשִׁים בָּנְתָה בֵיתָהּ

  ד"ר אורה כהן
 • רות הגיעה לבית לחם בשל הקשר למשפחת אלימלך וקבלה את עונשה על מעשיה. לא מן הנמנע שיהיו שיחושו שמחה לאיד בראותם את השפל אליה הגיעה נעמי.  רות היא זרה וחסרת אמצעים, וככזו שייכת לקבוצת מיעוט שהיחס אליה הוא שלילי. זו אחת הסיבות שהתורה מזהירה את העם מפני התעמרות בגר, ביתום ובאלמנה.

  קרא/י עוד >>

  כרטיס כניסה לעולם היהודי

  ציפי לידר
 • פרשת הגיורים עלתה לאחרונה לכותרות בנסיבות פוליטיות ועוררה הדים רחבים בציבור הרחב ובכלי התקשורת. אולם מעבר לכל מחלוקת אישית או פוליטית דומני כי מדובר במחלוקת עקרונית בין בית שמאי לבית הלל, בין המקילים לבין המחמירים בהלכות גיור.

  קרא/י עוד >>

  רות המואביה על פי ציירי "בצלאל"- אפרים משה ליליין וזאב רבן

  יונה עפרוני
 • באופייה של רות תכונות מנוגדות: מצד אחד היא נחושה ועצמאית, ומצד שני מתקבל הרושם שהיא תלותית וכנועה. ניגודי תכונות אלה באים לידי ביטוי בציורים רבים, כאשר כל אמן בוחר להדגיש את התכונות המשמעותיות מבחינתו.

  קרא/י עוד >>

  שבועות, קציר וביכורים

  ר' רחל קרן
 • חג השבועות קורא לנו לקשב גדול למתרחש סביבנו, ולשמחה אשר משלבת ומשתלבת עם כל מי שנזקק לכך.  חג השבועות קורא לנו לצאת עם מחויבות גדולה - לא רק למלא את סיפוקנו אלא לפעול בתוך החברה.  אנו בקולך, שומעות את הקריאה הגדולה הזאת, ונענות לאתגר הגדול הזה.

  קרא/י עוד >>