5.7.17 - זנות בישראל במרחק הקלקה

הועדה לקידום מעמד האשה קיימה דיון בנושא אכיפת איסור פרסום הזנות בישראל. הנתונים המדאיגים שהוצגו בוועדה הראו כי נכון ליולי 2017 עוד לא הוגש אפילו כתב אישום אחד כנגד בעליו של אתר מין בישראל. 

אם שכחנו: 12,500 אנשים בגירים עוסקים בזנות בישראל, מתוכן 80 אחוז הן אימהות. מספר הקטינים העוסקים בזנות בישראל מוערך בכ2,500, וכ80 אחוזים מאותם קטינים ממשיכים ללכת לבית הספר על בסיס קבוע. תעשיית הזנות בישראל משגשגת.

פרסום שירותי זנות הם חלק חשוב בפריחתה של תעשיה פוגענית זו. הפרסום מהווה שידול להכנסת נשים נוספות למעגל הזנות, ובסופו של דבר מקל על לקוחות לצרוך שירותי זנות ובכך מגדיל את הצריכה. בהתאם להתקדמות הדיגיטלית בעולם, גם הקואליציה למאבק בזנות דיווחה היום בוועדה לקידום מעמד האישה כי היא עדה ירידה בעיתונות הכתובה ועלייה בפרסום שירותי זנות באינטרנט. 

אתרי הזנות והפורנוגרפיה הם הקרקע הדיגיטלית הפורייה בה מפורסמת, מטופחת תעשיית הזנות בעולם בכלל ובישראל בפרט. 670  אתרי מין פועלים בעברית בישראל, זאת על פי נתוני הסקר הלאומי שנערך בשנת 2014. האתרים ידועים, כתובות הIP גלויות, כולל פרטים מלאים אודות הדומיינים, אחסון האתרים וכדומה. כל פרטים אלו הועברו פעמים רבות על ידי פעילות המאבק למשטרה החל משנת 2014. לפני 5 שנים, בשנת 2012 תוקן החוק בישראל האוסר על פרסום שירותי זנות וזאת על מנת להקל על האכיפה. בעצם, ניתנו הכלים לרשויות החוק להפליל מפרסמי זנות, הכול במטרה לסייע לצמצום התופעה עד שנביא להיעלמותה מהעולם.

אז למה המשטרה גוררת רגליים? מדוע לא הוגש עדיין כתב אישום נגד בעליו של אתר המפרסם זנות? נציגות הקואליציה למאבק בזנות בראשות עו"ד אביטל רוזנברגר העבירו רשימות פרטים מלאות למשטרה. אולם שוב ושוב הן נדרשות להגיש תלונות על האתרים על מנת שהמשטרה תפתח בחקירה בנושא. כל זאת כאשר החוק האוסר פרסום זנות נותן את הכוח בידה של המשטרה לפתוח את בחקירה נגד מפרסם זנות גם בלא שתוגש תלונה.

האכיפה המוגברת המתקיימת לטענת המשטרה והפרקליטות חייבת להתחיל להראות תוצאות בשטח ולעשות שימוש בידע שהם מקבלים באופן תכוף כל פעם מהארגונים שנאבקים בזנות בישראל.