15.03.2018 - קולך מגיבה לאמירות רבני עלי

מנכ"לית קולך, עו"ד יעל רוקמן, הגיבה לאמירות לגבי נשים, אשר נאמרו בתקופה האחרונה על ידי רבנים המלמדים ועומדים בראש מוסדות "בני דוד" בעלי: "מי שמתייחס לנשים עצמאיות כבעלות מום, לא ראוי שילמד את ילדנו". קראו עכשיו את הטור באתר "ישראל היום".

לקריאת המאמר באתר ישראל היום

מסביב לשולחן השבת באלפי בתים המשתייכים למגזר הדתי לאומי מתנהלים ויכוחים נוקבים מדי שבוע. מיטב ילדינו חוזרים ממסגרות הצבא, ישיבות, מכינות, מדרשות ושירות לאומי. למרות שכולם גדלו באותו בית, לא כולם מדברים באותה השפה.

חלק מהם מצאו את עצמם במסגרות שמלמדות, לצד אהבת התורה ואהבת ישראל, שהעולם מורכב, שיש בו מתחים, אתגרים וצורך באיזונים. אותם ילדים חונכו לראות באישה אדם שלם, בעלת יכולות להצליח בכל מקום שתבחר. הם חונכו לפתיחות ולנכונות לקבל את האחר.

לצידם, מסביב לשולחן השבת, יושבים אחים שלצערנו חונכו לראות את העולם בשחור לבן. הם למדו שכל האמת נמצאת אצל רבניהם, שהאחר מאיים על כל מה שטוב וטהור בעולם ושתפקידן של נשים בחברה מסתכם בתמיכה בבעליהן ובבניהן.

הויכוחים בין שתי תפיסות העולם האלה קשים, כי טמון בהם עתידה של החברה הציונית-דתית ואולי עתידה של מדינת ישראל.

בשנים האחרונות, מוסדות חינוך כאלה הצליחו למשוך אליהם אלפים ממיטב בניה ובנותיה של הציונות הדתית היושבת בערי המרכז וברחבי הארץ. כך אותם מוסדות, המשתייכים לזרם הידוע כ"ישיבות הקו", ניסו לייצר לא פחות ממהפכה בתודעה של הציונות הדתית ולהוות משקל נגד מכריע כנגד העמדה המתונה ששלטה בכיפה של הציונות הדתית מזה שנים.

בשנים הראשונות, המבוגרים האחראים לא הצליחו להבחין בין ישיבה כזו לאחרת. כל המוסדות כיוונו את הבנים לצבא, כולם דגלו בשילוב של תורה ועבודה. אבל במהלך הזמן התברר שהם אינם מחזיקים בתפיסה אחת. התלמידים שהגיעו למוסדות השייכים לישיבות הקו, חזרו הביתה עם תפיסות עולם ששמעו בבתי מדרש ואשר הרעישו את שאר בני הבית. כך יצאו לאור פניה העגומות של תורת מוסדות הקו - יחס מהותני ומדיר לנשים, יחס שלילי כלפי החילוני והגוי, יחס מתנשא כלפי החברה הדתית-לאומית הבורגנית ויחס ביקורתי כלפי כל אלו שאינם מחזיקים באותה תפיסת עולם, אפילו כלפי בני ביתם. כל אלה הן גישות שמזכירות את החברה החרדית במדינתנו הרבה יותר מאשר את החברה הדתית לאומית הקלאסית.

לאחרונה, כאשר עמדות אלו יצאו לאור, הנציגים הבולטים של ישיבות הקו התגוננו בטענה כי דברים הוצאו מהקשרם.  הם טענו שגם אם יש ביניהם רבנים המתבטאים באופן קיצוני כזה, הם רק השוליים. לטענתם, בגלל שהם מביאים כל כך הרבה טוב למדינה ולחברה עלינו לסלוח אם פה ושם הם נופלים. אבל לאחר שפורסמו יותר ויותר שיעורים עם מסרים פוגעניים וסקסיסטיים, מתברר שהעמדות האלה הן אכן הדעה הרווחת בקרב רבני ישיבות הקו. זו אינה פליטת פה או תופעת שוליים אלא משנה סדורה הבאה לכתחילה ולא בדיעבד.

אולי לא נח להם להודות בזה. במהלך השנים האחרונות, הם הציגו את עצמם כחלק מהזרם המרכזי בציונות הדתית. כך, משכו לתוך מוסדותיהם את מיטב הבנים הבנות. אולם, במידה רבה זה היה מיצג שווא, כפי שמתברר לציבור הרחב היום. חשוב להם להיראות טוב ולהיתפס כדרך המלך, כדעה הרווחת. היום, כשכולם יודעים את האמת, לא נותר להם אלא להתלונן כי רודפים אותם ומנסים בכוונה לחבל בהם.

לויכוח הזה יש כמובן גם משמעות בהיבט הרחב של מדינת ישראל. המגזר הדתי לאומי ממלא תפקיד משמעותי בתוך כלל החברה. הציבור הדתי לאומי מאייש עמדות מפתח בהנהגת המדינה, בפקידות הבכירה, בתקשורת, בצבא, בעולם המשפט ובעולם העסקי. עלינו לשאול את עצמנו האם אנו מעוניינות כי תפיסות כאלה תקבלנה אחיזה במוקדי השפעה, ומה יהיה המחיר שישלמו על כך המיעוטים השונים, כמו גם החברה כולה.

כמו בהרבה סוגיות דתיות אחרות, היחס לנשים מהווה קו פרשת מים בין תפיסות עולם מכילות לבין תפיסות עולם קיצוניות ובדלניות. לכן, כאישה דתית, אני חשה שמוטלת עליי החובה לעמוד בשער ולהתריע על הסכנות האורבות לפתחנו בעמדות פוגעניות אלה. מי שמתייחס לנשים עצמאיות כבעלות מום, ולפמיניזם כמעקר ומסרס, אינו ראוי ללמד את ילדינו.