16.05.2018 - עו"ד יעל רוקמן והרבנית שרה סגל-כץ אצל בן כספית בערוץ 10

עו"ד יעל רוקמן והרבנית שרה סגל-כץ התראיינו אצל בן כספית בתוכנית "עושים סדר" בערוץ 10 על מנהיגות נשית הלכתית, שבת דורשות טוב ומבחני הרבנות. 

העיתונאי בן כספית ראיין את עו"ד רוקמן והרבנית סגל-כץ בעקבות פנייתן של נשים למדניות לרבנות הראשית בבקשה להיבחן במבחני הרבנות בנושא נידה. בקשתן אושרה לכתחילה, אך שמהובן שמדובר בנשים בקשתן נדחתה, מאחר ולטענת הרבנות רק מי שיכול לכהן כרב יכול להיבחן בבחינות אלו. 

"אנחנו ביקשנו להיבחן בתחום של נידה, תחום שבו נשים משיבות בהלכה מעל עשרים שנה. תוכניות שונות לנשים מסמיכות אותן, מעבירות אותן מבחנים שבעצם מקבילים לרבנות", הסבירה הרבנית שרה סגל-כץ. 

אז מה הביא לשינוי?

"אמרנו עד כאן, במובן הזה שנשים לומדות ועושות את זה בצורה התנדבותית. האלטרואיזם עובד שעות נוספות. אבל המדינהב בסופו של דבר לא מכירה בזה ויש כאן חסמים שמייצרים אפליה אזרחית, כאשר ברור שמבחינת הלכה כולנו מחויבים. נידה בפרט, אלו מצוות שמסורות לנשים, הן מחייבות נשים", היא ממשיכה. 

אילו חסמים עומדים בפני אותן נשים?

"בפועל, בעשרים-שלושים השנים האחרונות, אנו רואים את לימוד התורה הנשי פורח. הרבה מאוד נשים מוסמכות כפוסקות הלכה, מורות הוראה. זה תהליך שקורה, גם בארץ וגם בחו"ל. הוא צובר תאוצה והנשים האלה פוסקות הלכה בפועל עבור הרבה אנשים אחרים. העניין הוא שבצד הממסדי, אנו רואים שיש אי הכרה", מסבירה עו"ד יעל רוקמן, "אותן נשים עוברות מבחנים שמקבילים למבחנים של הרבנות הראשית בכל המוסדות שמכשירים אותם, לפעמים אפילו על ידי רבנים שגם נמצאים ברבנות. אבל הן לא עוברות את בחינות ההסמכה (בחינות ההסמכה הרשמיות של הרבנות הראשית - ס.ל.י.). הבעיה היא שהרבה מאוד משרות של המדינה - אחד מהדברים הבסיסים שצריך בשבילם זה בחינות הסמכה של הרבנות. אם הן לא עברו אותן הן לא יכולות להתמודד על התפקיד".