28.06.18 - מנכ"לית קולך: תחרות תתרום משמעותית לשיפור בתי הדין (2)

בטור דעה שפורסם ב"ישראל היום", מסבירה עו"ד יעל רוקמן, מנכ"לית קולך כי בתי הדין הרבניים אכן השתפרו, אולם הדרך למצוינות עדיין ארוכה. הצורך להתחרות בנותני שירות אחרים, בתי דין פרטיים, ידרבן לשפר שיפורים נוספים הנדרשים כל כך. 

שני אירועים חשובים הקשורים למעמדן של נשים מסורבות גט אירעו לאחרונה: בשבוע שעבר ביטל בית הדין הרבני בחיפה קידושין, וכך הפך את סרבנותו של סרבן הגט עודד גז לחסרת משמעות.

אירוע שני התרחש זמן קצר קודם לכן, כאשר בית דין פרטי ביטל את נישואיה של צביה גורודצקי, שסבלה מסרבנות גט במשך כעשרים שנה. סבל ארוך ונורא של עשרים שנה בא אל קצו. ידו של בית הדין הרבני לא הייתה בישועה זו. כאמור, היא באה לצביה מבית דין פרטי. 

הליך זה כמובן לא היה אמור להתרחש. שכן, במדינת ישראל קיים מונופול בנוגע לנישואים ולגירושים של יהודים, הנתון בידי בתי הדין הרבניים. צביה המתינה, ואף שבתה רעב, אך כל זה ללא הועיל. המוצא ההלכתי לא נמצא לה בידי מי שאמורים היו למצוא אותו עבורה. 

צביה חיכתה שנים משום שעניינה היה נתון בידי מונופול. האם המונופול של בתי הדין הרבניים מועיל לאזרחי ואזרחיות ישראל? ובכן, תלוי את מי שואלים. אני טוענת שלא, כי אין תחום שלא משתפר כאשר קמים לו מתחרים . מנגד, מגנים בתי הדין הרבניים על המונופול שלהם בטענה כי הוא מועיל לנו, האזרחיות והאזרחים: כך טען בשבוע שעבר מר עודד פלוס, מנכ"ל המשרד לשירותי דת, בכנס בנושא נישואים אזרחיים שהתקיים במרכז רקמן. פלוס הסביר כי מערכת בתי הדין היא מערכת מצוינת וכי אין מערכת ממשלתית המקימה לצדה מערכות מקבילות ומתחרות.

האמנם כך הם הדברים? – הרשו לי לתהות על דבריו של מר פלוס. האמנם זוהי מערכת מצוינת? - מערכת בה אשה ממתינה לגט במשך עשרים שנה היא מערכת שאינה מצוינת. בוודאי ניתן לתהות על מידת הטובה הצומחת לאזרחית שגורלה נתון בידי מערכת שכזו והיא כאסירה במשך תקופת חיים כה ארוכה. 

זאת ועוד – האמנם אין מערכות מקבילות לאלו הממשלתיות? – האם לא שמע מר פלוס על ממערך הגישור הקיים במקביל למערכת בתי המשפט, או על ביטוח רפואי פרטי המתקיים במקביל לביטוח מערך קופות החולים. אם נביט אל מערך הכשרות הפרטית שעבר לאחרונה לאחריותו של ארגון רבני "צהר" נבחין, כי עצם קיומו מביא לשיפורים במערך הכשרות הממלכתי, שרק מיטיבים עם אזרחי מדינת ישראל.

העדכונים הכי חמים ישירות לנייד: בואו לעקוב אחרינו גם בערוץ הטלגרם החדש שלנו!

אם אכן מערכת בתי הדין הרבניים היא מצוינת, הרי שאין לאנשיה סיבה לחשוש מתחרות, שהרי הצטיינותה תגרום ללקוחות להמשיך ולצרוך את שירותיה. אל לבי מתגנב חשד, שיתכן שההתנגדות לפתיחת השוק לתחרות נובעת מחשש נסתר, לפיו רוב הציבור איננו מעוניין בשירותי בתי הדין הרבניים במתכונתם הנוכחית. בתי הדין הרבניים אכן השתפרו, אולם הדרך למצוינות עדיין ארוכה. בעיני, רק הצורך להתחרות בנותני שירות אחרים ידרבן לשפר שיפורים נוספים הנדרשים כל כך. 

לקריאת המאמר באתר "ישראל היום"