JUDAISMO EN FEMENINO יהדות במבט נשי

טאובה חמיטובסקי, חברת הועד המנהל של קולך, מספרת על אירוע השקת הספר הראשון בשפה הספרדית על פמיניזם אורתודוקסי מאת הרבנית אתל ברילקה.

ביום חמישי אחרון, התקיים ערב מיוחד להשקת ספר בחסות של קולך ומתן השרון . המיוחד באירוע היה שהספר נכתב בספרדית ושהקהל היה על טהרת דוברי הספרדית. הערב היה מיוחד עוד יותר, מאחר שמדובר מדובר בספר המביא  את הקול של הפמיניזם האורתודוקסי לראשונה בספרדית.

בנוסף לרבנית אתל ,לקח חלק באירוע גם הרב דר' מרדכי מערבי , יליד ארגנטינה , פסיכיאטר בהשכלתו הכללית, ובעל ניסיון עשיר בתחום הציבורי כרב ראשי באורוגוואי, אשר ממשיך את הפעילות הציבורית בקהילת דוברי הספרדית בארץ ופעיל בתחום הגיור .  בערב זה הייתה לי הזדמנות להציג בפני הציבור שלא מכיר או מכיר באופן מסולף את העשייה שלנו . מי אנחנו ומה מעשינו .

במה עוסק הספר?

חברתנו , הרבנית אתל ברילקה , אשת חינוך והלכה המוכרת בשל פעילותה החינוכית בארץ ובחול. באומץ רב לקחה על עצמה אתגר חשוב, להנגיש באופן ישיר לדוברי ספרדית בארץ ובעולם את הסוגיות המעסיקות אותנו כנשים אורתודוקסיות פמיניסטיות .

הנושאים הנדונים בספר הם מגוונים וביניהם היבטים תיאולוגיים אמוניים כמו בריאת האישה , הנוכחות  של נשים בשלבים שונים של ההיסטוריה של עם ישראל – מהאמהות עד מרים, מקומן של נשים בעיצוב וגאולת העם, הגישה וההתייחסויות השליליות לנשים של חלק של מחז"ל ומקומן של נשים בריטואל ובבית הכנסת. הספר אף עוסק בנושאים כאובים כמו עגינות, אלימות נגד נשים והטרדות מיניות,  בלי לשכוח את המורכבות של יחס להומוסקסואליים . מעל הכל, שבה ומופיעה הסוגיה של נשים תלמידות חכמים.

הספר המקיף הזה משלב בכל אחד מהנושאים  מקורות הכוללים התייחסויות של הוגי דעות קלסיים  ומקורות של האורתודוקסיה המודרנית. כמו כן, הוא מציין את ההישגים  וגם את המכשולים שאנו מתמודדות עמם לאורך הדרך. הספרדית עשירה וברמה גבוהה דבר ההופך את הקריאה מהנה ומושכת.

ראוי לציין שהספר יצא לאור באותה הוצאת ספרים אשר מוציאה לאור  את הספרים של הרבנים סולבייצ'יק והרב יונתן זקס.

הרחבת גבולות אל עולם דוברי הספרדית.

הקשר של קולך עם עולם דוברי אנגלית הוא טבעי משותף ועמוק. פעמים רבות האורתודוקסיה האמריקאית היא החלוצית בסוגיות פמיניסטיות שונות, ואיתן מתנהל דיאלוג מתמיד. אולם,  בעולם של אלו שלא דוברים אנגלית, כמו למשל בקרב יהודים דוברי ספרדית – קולנו לא נשמע. בעולם היהודי דובר הספרדית, יהודים דתיים או מתקרבים ליהדות מושפעים היום במיוחד על ידי זרמים אחרים , חרד"ליים אשר יוצאים בשליחות חינוכית ודתית למדינות אמריקה הלטינית. כמו כן קיימת השפעה חזקה של חב"ד ושל זרמים חרדיים-מזרחיים. במקביל לעשיה החשובה של קולך בישראל והקשר עם דוברי/ות האנגלית, עלינו בקולך מוטל גם תפקיד חשוב לא פחות, למצוא את הדרך להנגיש את הקול השפוי של הפמיניזם האורתודוקסי – לנשים וגברים כאחד.

בית מדרש ופמיניזם דתי

כנגד ארבע נשים - מדרש נשי על חכמה ותלמידות חכמים

חוברת מדרשים ודברי התורה על חכמה ותלמידות חכמים לקראת הפסח, זמינה להורדה והדפסה.

על בדידותה של הנפגעת - מינית בקהילה

אילת וידר כהן, פסיכולוגית מתמחה בפגיעות מיניות על הכרוניקה של האשמה והבדידות בקרב נפגעות מינית בקהילה

הכירו את האישה הדתייה שתוקעת בשופר - כך זה מתאפשר הלכתית | ראיון באתר כיפה

סבא של מיכל קמפניינו היה בעל תוקע וגם בנו אחריו. לכן היה טבעי בשבילה להתחיל לתקוע בשופר בעצמה במסגרת מניין לנשים בלבד. בשיחה עם "חדשות כיפה", היא מסבירה על התופעה, המתנגדים והרקע ההלכתי

פמיניזם דתי

במה שונה הפמיניזם היהודי ומה הערך המוסף שלו הייחודי בתולדות הפמיניזם - מאמרים ומחקרים

בצל המלחמה: דרישה לרבניות צבאיות

שרון בריק דשן מתראיינת בתוכנית בוקר לבני טיטלבוים, כאן מורשת. יש חשיבות גדולה לשבץ רבניות צבאיות במערך לטובת החיילות שזקוקות לתמיכה רוחנית ומענים הלכתיים. "הגיע הזמן לדמויות תורניות משמעותיות" | ראיון בכאן מורשת

גיבורות אור תשפ"ד | חומי שקלאר

גלריית חנוכה השנה מוקדשת לגיבורות אור. המדליקה הראשונה, חומי שקלאר, בחרה בגיתית שלום.

על בדידותה של הנפגעת - מינית בקהילה

אילת וידר כהן, פסיכולוגית מתמחה בפגיעות מיניות על הכרוניקה של האשמה והבדידות בקרב נפגעות מינית בקהילה