תגובת קולך לכתבה על מבחני סמיכה בערוץ 7

19.1.23

מבחני ההלכה שאליהם ניגשו נשים למדניות לאחר מאבק משפטי בשם השוויון, מתגלים ככאלה שמציבים רף נמוך מזה של מבחני הרבנות לגברים.

בחלל האולם נשמעו מילים כמו "ערב ראשון מסוגו", "הבשורה הרוחנית המשמעותית ביותר שאנו חווים בדור הנוכחי", ולקינוח: "עשיתן משהו שלא קרה אף פעם בהיסטוריה של עמנו". נושאי הדברים בטקס כיוונו את מילותיהם הדרמטיות לאירוע מינורי בהרבה שהתרחש שם באותו ערב: חלוקת תעודות מטעם המדינה לחמש עשרה נשים שעברו מבחנים בהלכה שערך המשרד לשירותי דת. המעשה ההיסטורי הזה, והבשורה הרוחנית שהוא מביא, לפחות לטעמם של מובילי המהלך, הוא פרי יוזמה של מתן כהנא, שר הדתות לשעבר.

גורם מציין כי לפני עשר שנים ומעלה היה מקובל לעשות ברבנות בחינות קלות יותר, והבחינות של הנשים מזכירות את הבחינות שהיו מקובלות אז. "אבל גם ביחס לבחינות הללו – הבחינות של הנשים קלות יותר". הוא מציין הבדל נוסף: מבחן הנשים מחולק לעיון, בקיאות, יישום. בבחינות הגברים כיום יש רק עיון ויישום, שהם מטבעם דורשים יותר. הבדל נוסף לדבריו הוא שבבחינות הגברים כל שאלה מחולקת לשלושה סעיפים בממוצע, מה שמצריך יותר ידע ויותר זמן לענות על כל שאלה.

ארגון קולך מסר בתגובה: "מדובר ברכבת שיצאה בשעטה מהתחנה. לומדות התורה והרבניות כאן כדי להישאר. ולמי שמטיל ספק במבחנים הנידונים נאמר, אדרבה, בהתאם לעתירת הלמדניות לבג"צ, אפשרו לנשים לגשת למבחנים הרשמיים של הרבנות, כמו הגברים. הן ישמחו לעמוד במבחן".

לכתבה בערוץ 7

קולך בתקשורת

מי ימלל גיבורות ישראל

חלי טביב ברקת, חברה שלנו, על עיד אל בנאת | פורסם בישראל היום

הכירו את האישה הדתייה שתוקעת בשופר - כך זה מתאפשר הלכתית | ראיון באתר כיפה

סבא של מיכל קמפניינו היה בעל תוקע וגם בנו אחריו. לכן היה טבעי בשבילה להתחיל לתקוע בשופר בעצמה במסגרת מניין לנשים בלבד. בשיחה עם "חדשות כיפה", היא מסבירה על התופעה, המתנגדים והרקע ההלכתי

פנייה דחופה לשר הדתות – פתחו את המקוואות גם בשעות היום

בעקבות גיוס המילואים הנרחב נשים רבות נשארו לבד בבית עם ילדים. כדי שהן יוכלו להמשיך ולקיים את מצוות הטבילה ומתוך החשש הביטחוני לצאת בשעות החושך, פנו במספר ארגונים לשר הדתות לצאת בהנחיה לפתוח את מקוואות הנשים לשעות נוספות במהלך היום | כתבה במקור ראשון

תקשורת

שוויון גם ברבנות

לא רחוק היום שבו נשים יוכלו להתמודד על כל תפקיד הדורש הסמכה לרבנות. מי שטוען שהבחינות לנשים שנערכו לאחרונה קלות מדי, רק מחזק את דרישתנו לפתוח בפני נשים את הבחינות שעורכת הרבנות הראשית.

תגובת קולך בכתבה של יאיר קראוס, על מכתב הדיינים בעקבות שחרור שיינברג

"מכתב הדיינים הוא מהלך מבורך וחיוני לעיצוב התודעה הציבורית כלפי פגיעות מיניות בכלל ועבריינים מורשעים בפרט. מי שישב בכלא לא שילם את חובו לחברה אם לא הכיר בפשעיו ופיצה את הנפגעות. אי-אפשר להפריז בחשיבות הגיבוי מצד גורמים בעלי סמכות תורנית וציבורית למאבק בפגיעה מינית בחברה הדתית"

חיסון מונע לבעיית העגונות/מקור ראשון

עו"ד ניצן כספי-שילוני במאמר למקור ראשון עם התשובות לשאלות שעולות בנוגע לשטר בטחון למניעת עגינות